LEPSZA KOSTKA
LEPSZA KOSTKA
LEPSZA KOSTKA
LEPSZA KOSTKA
LEPSZA KOSTKA
LEPSZA KOSTKA

Lepsza kostka to projekt przebudowy i modernizacji budynku jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej.

Obiekt zrealizowany w latach 60-70 XX w przez kilkanaście lat był pustostanem. Projekt koncepcyjny połączony z analizą ekonomiczną wykazała iż pozornie oczywista rozbiórka stanęła pod znakiem zapytania. Pod wieloma względami korzystniejsza okazała się przebudowa budynku. Efekt ekonomiczny mógł być osiągnięty tylko przy zastosowaniu jak najmniejszej ilości zmian w elementach konstrukcyjnych, przy jednoczesnym stworzeniu nowej wartości funkcjonalno-estetycznej. 

Projekt zakładał przede wszystkim „uporządkowanie” przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej budynku. Pod względem funkcjonalnym na parterze budynku, w którym pierwotnie znajdował się salon fryzjerski przewidziano usunięcie zbędnych ścian działowych, wprowadzenie nowych otworów co pozwoliło stworzyć jedną przestrzeń sprzęgającą całą kondygnację. Od strony ulicy zlokalizowano połączone: kuchnie następnie jadalnie, salon z bezpośrednim wyjściem na taras. Pokój zlokalizowany na parterze posiadający niezależne wyjście na część ogrodową został połączony z salonem ścianą przesuwną, która po otwarciu jest całkowicie ukryta w zabudowie. To rozwiązanie, w zależności od potrzeb, zwiększa powierzchnie pokoju dziennego o dodatkowe 12m2 lub umożliwia wydzielenie pokoju gościnnego/biblioteki. 

Prostota rozwiązań oraz proporcje bryły pozbawionej zbędnych detali spowodowały, że budynek stał się nowoczesny i elegancki. Do wykończenia elewacji postanowiono użyć dwóch kontrastujących kolorów tynku. W bryle dominuje tynk ciemniejszy, wnęki i ramy okien oraz drzwi wykonano w kolorze jasnym. Przesunięte bryły części mieszkalnej i garażowej pozwoliły na stworzenie naturalnego zadaszenie nad wejściem. Prace projektowe objęły zagospodarowanie terenu z częścią wejściową i ogrodową. W części ogrodowej znajdującej się po nasłonecznionej południowej stronie działki wykonano taras wraz z pergolą przewidzianą dla winorośli. Uporządkowano dziką zieleń i urządzono nowy trawnik. W upalne letnie dni dojrzałe drzewa stanową zacieniony azyl dla mieszkańców. W części frontowej działki zostały odtworzone betonowe chodniki oraz ogrodzenie frontowe dostosowane do charakteru budynku. Całość projektu dopełniają wnętrza. Białe ściany pokryte półbłyszczącymi farbami i ocieplone elementami drewnianymi stanowią tło dla elementów wyposażenia oraz centralnego kominka. 

Efektem przebudowy jest nowoczesny i funkcjonalny budynek o bardzo dobrej izolacyjności termicznej, funkcjonalnym i współczesnym układzie pomieszczań. Prosta i elegancka bryła nadaje budynkowi nowoczesny charakter, wyróżniający go wśród innych „kostek”.

PROJEKT: 2014

LOKALIZACJA: POZNAŃ

POW. UŻYTKOWA: 206,20 m2

KUBATURA: 886,00 m3

AUTOR: PAWEŁ LITWINOWICZ, ALEKSANDRA LITWINOWICZ

FOTOGRAFIE: AGNIESZKA LIGUZ-KOŃCZAK